kobieta w ciąży
facebook mama i ja

Mama rodzi bez bólu

Od przeszło 20 lat towarzyszymy mamom w zakupach przy okazji narodzin ich dzieci. Rozmawiamy, doradzamy, instruujemy, a czasem to my jesteśmy przez nasze klientki dokształcani. Cały czas obserwujemy zmiany zachodzące we wszystkich obszarach obejmujących wychowanie dzieci, opiekę nad nimi, karmienie, czy bezpieczne ich przewożenie autem. Postęp jaki dokonał się w tym czasie jest niesamowity i tylko dzieci są dalej tak samo niezmiennie fascynujące. Jako przychylni obserwatorzy podziwimy walkę takich organizacji jak fundacja „Rodzić po ludzku” czy „Razem Łatwiej”, walkę aby poród stał się bardziej naturalny, mniej stresujący, a otoczenie i wszystko co jest z nim związane wspomagało przyszłe mamy tak dalece, jak tylko to jest możliwe. Dlatego jesteśmy zaskoczeni, gdy od czasu do czasu odkrywamy, że są jeszcze obszary, które wymagają nie poprawy, ale raczej rewolucji. Czasem problem jest w świadomości, czasem w wiedzy, a czasem w przyzwyczajeniach przyszłych mam, ich rodzin i środowiska medycznego.

Pierwszym takim odkryciem był dla nas wynik badania ilościowego wykonanego przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Okazało się, że prawie połowa Polek uważa, że jazda w zapiętych pasach bezpieczeństwa zagraża zdrowiu i życiu matki oraz dziecka. Tymczasem badania pokazują coś zupełnie innego, mamy muszą jeździć w pasach. Dlatego założyliśmy stronę informacyjną www.mamajedziebezpiecznie.pl, na którą wszystkie przyszłe mamy serdecznie zapraszamy. Zgromadziliśmy tam wszystkie ważne informacje dotyczące bezpieczeństwa przyszłych mam w autach. Staramy się propagować tę wiedzę również w naszych sklepach, prowadzić akcje informacyjne, rozmawiać z każdą przyszłą mamą.

Kolejnym dla nas zaskoczeniem był brak wiedzy wśród mam o istnieniu łatwej w użyciu, bezpiecznej i jednocześnie relatywnie taniej metody uśmierzającej ból porodowy jaką prezentujemy na tych stronach. Nie mogliśmy uwierzyć, że metoda potwierdzona w licznych pracach badawczo naukowych, wykorzystująca mechanizmy będące podstawą działania zabiegów fizjoterapeutycznych jest w Polsce tak mało znana. W tym samym czasie za granicami naszego kraju jest standardem, często refinansowanym przez odpowiedniki kas chorych. Dlatego postanowiliśmy zająć się również i tym tematem.


Nasza główna aktywność nie jest skierowana na sprzedaż elektrostymulatorów TENS czy też ich wypożyczanie, ale na szerzenie wiedzy i świadomości, że taka metoda istnieje. Ciężko zrozumieć, że w naszych szpitalach informacja o możliwości korzystania z urządzeń Tens nie jest standardem, i że to my specjaliści od wózków i fotelików zajmujemy się szerzeniem tej wiedzy. Ale widać taka nasza dodatkowa społeczna rola.

Zapraszamy wszystkie mamy do spróbowania. Warto, bo to działa, a co najważniejsze jest bezpieczne. Jest to metoda niefarmakologiczna i nieinwazyjna w odróżnieniu od znanej dość powszechnie metody określanej jako znieczulenie zewnątrzoponowe.Zespół Mama i Ja