TENS w domu czy w szpitalu - kiedy zacząć stosować?

Transcutaneous electrical nerve stimulation (przezskórna elektryczna stymulacj nerwów) czyli tajemnicze TENS to nic innego jak wykorzystanie prądu do modulacji przesyłania informacji bólowej. Metoda TENS znalazła swoje miejsce wśród uznanych metod niefarmakologicznych uśmierzania bólu porodowego i została zapisana jako jedna z polecanych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie standardów postępowania medycznego w łagodzeniu bólu porodowego. Znana i używana od 1977 roku w położnictwie doczekała się wielu modyfikacji wykorzystania. TENS stosuje się zarówno w ciąży, w porodzie jak i po porodzie.
Od 32 tygodnia ciąży można bezpiecznie używać TENS do uśmierzania bólów pleców czy łagodzenia dolegliwości związanych z „rwą kulszową”. Siedząc wygodnie na kanapie i oglądając ulubiony program można skutecznie likwidować nieprzyjemne doznania. Prąd zapewnia uczucie delikatnego mrowienia, dając efekt masażu. W trakcie ciąży prąd można stosować do 6 godzin dziennie podzielonych na dawki przynajmniej 30 minutowe. Jeżeli jesteś w szpitalu jeszcze przed porodem, nic nie stoi na przeszkodzie aby stosować TENS jako relaksację dla zmęczonych szpitalnym łóżkiem pleców.
Kiedy pojawiają się pierwsze skurcze porodowe należy podłączyć urządzenie. Im szybciej organizm zostanie poddany bodźcowi tym lepiej na niego zareaguje. Jadąc do szpitala elektrody powinny już znajdować się na plecach by jak najszybciej wyzwolić produkcję endogennych opioidów takich jak endorfiny czy enkefaliny. W czasie porodu nie ma ograniczeń czasowych do stosowania elektrostymulacji.
Po porodzie możesz odczuwać skurcze poporodowe, szczególnie w trakcie karmienia piersią. Boleć może również zmęczony ciążą i porodem kręgosłup. By złagodzić dolegliwości bólowe i cieszyć się macierzyństwem możesz używać dalej TENS.