Nietrzymanie moczu w czasie ciąży i po porodzie.

W trakcie ciąży na skutek rosnącej macicy i rozciągających się więzadeł macicy dochodzi do zmiany statyki narządów miednicy mniejszej. Mięśnie dna miednicy muszą dźwigać znacznie większy ciężar niż przed ciążą. Wymienione przyczyny mogą spowodować niekontrolowany wyciek przez cewkę moczową w trakcie chodzenia, śmiania się, a nawet w trakcie czynności dnia codziennego. Objawy wysiłkowego nietrzymania moczu (WNM) mogą utrzymywać się do 3 miesięcy po porodzie. Po tym czasie powinny same zniknąć. Zdarza się jednak, że objawy WNM nie znikają, a nieleczone nasilają się, znacznie utrudniając życie kobiety.
Najłatwiejszym sposobem uniknięcia problemu jest wykonywanie ćwiczeń mięśni dna miednicy, powszechnie zwanymi ćwiczeniami Kegla w trakcie ciąży. Jednakże jedynie prawidłowe wykonywanie ćwiczeń gwarantuje sukces. Badania ukazujące się na całym świecie dowodzą, że grupowe ćwiczenia nie przynoszą efektu. Jedynie indywidualna nauka ćwiczeń zapewnia prawidłowe ich wykonywanie. Nie ma jedynej słusznej metodyki ćwiczenia i zależy to wyłącznie od indywidualnych zdolności kobiety. Najczęstszą proponowaną liczbą ćwiczeń jest 10 do 15 powtórzeń w 3 seriach 3 razy w tygodniu. Siła skurczu nie powinna być maksymalna. Ćwiczenia mięśni dna miednicy powinny być wykonywane do 32 tygodnia ciąży. Po tym terminie konieczne jest rozluźnianie mięśni, w tym krocza również. Napinanie mięśni krocza po tym terminie może skutkować utrudnieniem porodu, a tym samym uszkodzeniem mięśni dna miednicy i jeszcze większymi problemami z trzymaniem moczu po porodzie. Profilaktyką nietrzymania moczu jest również odpowiednio duże picie płynów oraz prawidłowa pozycja na toalecie w trakcie mikcji.
Po porodzie, zarówno fizjologicznym jak i cięciu cesarskim, ćwiczenia mięśni dna miednicy można zacząć już w pierwszej dobie. Po porodzie fizjologicznym w pierwszych dniach może być wyczuwalny dyskomfort krocza, lecz ćwiczenia nie są przeciwwskazane. Aby zapewnić sobie ochronę przed WNM konieczne jest wykonywanie ćwiczeń przez 3 miesiące. Jeżeli kobieta ma wątpliwości czy dobrze je wykonuje konieczna będzie wizyta u specjalisty. Specjalistą jest nie tylko lekarz ginekolog czy położna. Pomocy w nauce ćwiczeń należy szukać przede wszystkim u fizjoterapeutów zajmujących się uroginekologią. Obecność WNM po porodzie zwiększa ryzyko wystąpienia problemu w okresie menopauzy.
Jeżeli problem wycieku moczu pojawia się w ciąży lub po porodzie należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem i fizjoterapeutą. Konieczne będzie indywidualne poprowadzenie terapii i obszerna diagnostyka.
Pamietaj! Wyleczenie WNM w I stopniu nie jest skomplikowane i trwa kilka – kilkanaście tygodni. Nieleczone samo nie przejdzie i w ciągu kilku lat stanie się ogromnym problemem wymagającym operacji. Leczenie powinno odbywać się pod okiem specjalisty. Źle dobrane ćwiczenia mięśni dna miednicy lub kulki dopochwowe mogą znacznie pogorszyć zdrowie.