Jak radzić sobie z bólem pleców w czasie ciąży? Znasz te metody?

Ból pleców w czasie ciąży może być skutkiem wielu przyczyn. Powszechnie nazywany “rwą kulszową” zwykle nie ma z nią nic wspólnego. Ból pleców najczęściej lokalizuje się w dwóch miejscach. Dolegliwości odczuwane w odcinku lędźwiowym kręgosłupa zwykle związane są ze zmianą postawy ciała kobiety ciężarnej i przeciążeniem mięśni przykręgosłupowych. Ból związany jest także z pojawieniem się relaksyny – hormonu rozluźniającego połączenia stawowe. Ból może być jednak odczuwany w okolicy obręczy miedniczej. Zwykle spowodowany jest niewydolnością mięśni pośladkowych, dysfunkcją stawów krzyżowo – biodrowych lub mięśnia gruszkowatego. Powodem mogą być również tzw. punkty spustowe zlokalizowane w mięśniach, które dają uczucie promieniującego bólu.

Aby zmniejszyć lub całkowicie zlikwidować ból kręgosłupa należałoby znaleźć jego przyczynę. Pomocny będzie tu fizjoterapeuta, zajmujący się kobietami w ciąży. Może zaproponować terapię w wyniku, której ból ustąpi bezpowrotnie. Bardzo dobrą metodą uśmierzenia bólu pleców jest masaż. Wykonuje się go w pozycji siedzącej lub w leżeniu na boku. Fizjoterapeuta stosuje delikatne techniki masażu takie jak głaskanie, rozcieranie i ugniatanie. Masaż trwa między 30 a 60 minut. Natychmiast po zabiegu mięśnie pleców są rozluźnione, a ból znika.

Metoda Bowena to technika bardzo delikatnego cyklu ucisków na tkance mięśniowej i tkance łącznej. Między uciskami stosuje się kilkuminutowe przerwy. Zabieg powtarza się raz na 7-10 dni. Już po pierwszym zabiegu można zauważyć znaczącą poprawę.

Kinesiotaping to metoda wspomagająca leczenie bólów kręgosłupa. Polega na oklejaniu bolesnego miejsca elastycznymi plastrami. Plastry, w zależności od sposobu naklejenia, wspomagają pracę mięśni lub rozluźniają tkanki miękkie, mogą wspomagać pracę naczyń krwionośnych i limfatycznych wspomagając leczenie obrzęków. Plastrami można oklejać nie tylko plecy, ale również rosnący brzuszek, odciążając w ten sposób bolące plecy.

Kobieta ciężarna w celu profilaktyki i leczenia bólów kręgosłupa może wykonywać również ćwiczenia fizyczne. Szczególnie przydatne jest ćwiczenie jogi lub pilates. Konieczne są również ćwiczenia rozciągające mięśnie przykręgosłupowe, pośladków, ud i klatki piersiowej.

Skutecznym sposobem uśmierzania bólu pleców jest przezskórna elektryczna stymulacja nerwów TENS. TENS daje przyjemne odczucie mrowienia na plecach, porównywane do masażu. Już od 32 tygodnia ciąży można bezpiecznie stosować prąd do zmniejszania bólów. 4 prostokątne elektrody umieszcza się wzdłuż kręgosłupa w obrębie bolesnego miejsca. Prąd można stosować do kilku godzin dziennie. Pojedynczy zabieg powinien trwać co najmniej 30 minut.